KALIN BARSAK KANSERİ

Kalın Barsak Kanseri

Kalın barsak kanseri her yasta görülebilmesine karşın, hastaların %90`ından fazlası, 40 yaş ve üzerindedirler. Bu yastan itibaren her 10 yılda bir risk yaklaşık iki katına çıkar.
Ailesinde Kalın barsak kanseri veya Kalın barsak polipi bulunanlar ve ülseratif kolit hastalığı olanlarda ortaya çıkma riski artar.
Polipler ve kanserin erken aşamaları, genellikle belirti vermezler. Bu yüzden 40 yaşından itibaren Rektal Muayene, Sigmoidoskopi ve Dışkıda Gizli Kan Testi mutlaka yaptırılmalıdır.
Rektal muayene yani doktorların makattan parmakla yaptığı muayene ile, Kalın barsak poliplerinin %80 ve daha fazlasına tanı konulabilir.

 

Dışkıda Gizli Kan Testi, hiçbir belirti vermeyen ve sinsi kanama yapan poliplerin tanınmasında kullanılır.
Sigmoidoskopi de ise özel bir alet ile makattan rektum bölgesine girilir ve ışık kaynağı yardımıyla bu bölge ayrıntılı olarak incelenir.
Erken dönemde yakalanan kanserlerde iyileşme oranı %80-90 arasındadır.
Kalın barsak kanserleri, selim tabiatlı polipler yani et parçaları seklinde başlarlar ve zamanla bu polipler kanserleşirler.
Kalın barsak kanserinin önlenmesi için, poliplerin kanserleşmeden tanınması ve cerrahi yöntemlerle çıkarılması gerekmektedir.

Kalın barsak kanserinin en sık görülen belirtileri:
*Makattan gelen kanama ve dışkılama alışkanlıklarının değişmesi ( kabızlık veya ishal )
*Karın ağrısı
*Karında kitle ve
*Kilo kaybı.
Bu belirtilerden bir yada birkaçının ortaya çıkmasında mutlaka tetkik ve tedavi amacıyla doktora başvurulmalı, 40 yaşından itibaren Rektal Muayene, Sigmoidoskopi ve Dışkıda Gizli Kan Testi mutlaka yaptırılmalıdır.