MEME KANSERİ

Meme Kanseri

Meme kanseri kadınlarda en sık rastlanan kanserdir. Amerika Birleşik Devletlerinde, dokuz kadından birinde hayatının bir döneminde meme kanseri gelişmektedir. Unutulmamalıdır ki, meme kanserine sahip olan kadınların çoğunun meme kanseri açısından herhangi bir aile öyküsü veya diğer risk faktörleri yoktur. Her ne kadar annesi veya kız kardeşleri meme kanseri olan kadınlar, hiç çocuk sahibi olmayan kadınlar ve ilk çocuğuna 30 yaşından sonra sahip olan kadınlar daha yüksek meme kanseri olma riski taşıyorlarsa da, meme kanseri için en büyük risk faktörü kadın olmaktır.

Meme kanseri ne kadar erken saptanırsa o kadar kolay ve tam tedavi edilir. Çoğu meme kanseri, kadınların kendisi tarafından saptanır. Bu nedenle kadının kendi kendini muayenesi çok önemlidir. Kendi kendine muayene her ay adet kanamasının başlangıcından bir hafta sonra yapılmalıdır. Çünkü bu sırada meme gergin ve şişkin değildir. Menopozdan sonra ise bu muayene her ayın ilk günü yapılmalıdır.

Erken tanı için Amerikan Kanser Derneği’nin önerisi;

40 yaşında ve üzerindeki kadınların;
• her yıl mamografi yaptırması,
• mamografi öncesinde her yıl doktora muayene olması
• her ay kendi memesini muayene etmesidir.

20-39 yaş arası kadınların ise;
• her ay kendi memesini muayene etmesi,
• üç yılda bir doktora muayene olmasıdır.

Meme kanserinde tarama yöntemi muayene ve mamografidir. İnce iğne aspirasyon biopsisi (İİAB) ise, bir tarama yöntemi değil bir tanı yöntemidir.