PROSTAT KANSERİ

PROSTAT NEDİR?

Prostat bezi erkeklerde spermleri içinde barındıran meni sıvısının üretiminden sorumlu organlardan biridir. Yetişkinlerde yaklaşık 20 gram olan bu bez idrar kesesinin hemen altında yer alır ; idrar kesesinden penise kadar uzanarak idrarı ve meniyi taşıyan üretra adlı idrar borusunun üst kısmını çepeçevre sarmalar.

 

PROSTAT BÜYÜMESİNİN BELİRTİLERİ NEDİR?

Belirtiler arasında idrar akışında zayıflama, kesik kesik idrar yapma, idrar yapmakta zorluk, sık idrar yapma, ani idrara çıkma isteği, gece idrara çıkma, mesanenin tam boşalmadığı hissi yer alır. Prostatın radyolojik olarak veya parmakla muayenede büyümüş olması, klinik yakınmalar yoksa tedavi gerektirmez. Prostat büyümesi belirtileri mutlaka prostat kanseri olduğunu göstermez. Benign Prostat Hiperplazisi (BPH) denen prostat bezinin selim olarak büyüdüğü bir hastalıktan da kaynaklanabilir. BPH rahatsız edici olabilir, ama tedavi edilebilir ve prostat kanseri riskini yükseltmez.

Prostatla ilgili bir problem olduğu düşünülüyorsa prostat muayenesini yaptırmak üzere hemen bir üroloji uzmanına başvurulmalıdır.

 

PROSTAT KANSERİ NEDİR?
Prostat kanseri erkeklerde en sık rastlanan kanserlerden biridir. Elli yaşından önce nadiren görülür, ama yaşla birlikte görülme riski de artar. Kanser, ölen hücrelerin yenilenmesindeki normal sürecin kontrolden çıkmasıyla oluşur. Ortaya çıkan kontrolsüz büyüme tümörlerin yani urların oluşmasına neden olur. İki tip tümör vardır, selim tümörler ve habis tümörler.

Selim Tümörler: Vücuttaki diğer sağlıklı hücrelere yayılmazlar ve genelde zararsızdırlar.

Habis Tümörler: Prostat kanseri habis tümörler grubundadır ve vücudun diğer bölümlerine de yayılabilir. Prostatın habis tümörleri genellikle başlangıçta çok yavaş büyürler ve vücudun başka yerlerine yayılmaları seneler alabilir.

Prostat kanserinin tanısındaki problemlerden biri, kanserin yavaş ilerlemesi nedeniyle belirtilerin ortaya çıkmasının seneler alabilmesidir. Prostat kanseri olan bir çok erkekte hiçbir belirti yoktur. ERKEKLER BU KONUDA DİKKATLİ OLMALIDIRLAR.

Belirli bir yaştan sonra tüm erkeklerin prostatla ilgili bir problemden şüphelensin ya da şüphelenmesin her yıl prostat muayenesi olması gereklidir.
AİLE HİKAYESİNDE PROSTAT KANSERİ VARSA 40 YAŞINDAN SONRA, BÖYLE BİR DURUM YOKSA 50 YAŞINDAN SONRA YILLIK MUAYENELERE BAŞLANMALIDIR.

 

PROSTAT MUAYENESİ NASIL YAPILIR?

Prostat muayenesinin hızlı ve basit iki bölümü vardır. İlk olarak hekim, hastanın makatından parmağıyla yaptığı muayenede prostat bezinin büyüklüğünü, yüzeyinde herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol eder. Bu muayene çok kısa sürer ve çok önemlidir. İkinci olarak kan testi yapılır, bu testte kandaki PSA seviyesi ölçülür. PSA, prostat spesifik antijenin kısaltmasıdır, bu madde normal prostat dokusu tarafından az miktarda üretilir ve dolaşımda az miktarda bulunur. Ancak prostat enfeksiyonları, prostat kanseri ve prostat biyopsisi yapılması durumlarında dokusal bozulmadan dolayı kan dolaşımına daha fazla PSA karışır. Bu nedenle her PSA yükselmesi prostat kanseri olduğu anlamına gelmez. PSA testinin sonucu genelde 24 saat içinde alınır. Prostat muayenesi ve PSA kan testi birlikte yapıldıklarında tanı açısından çok değerli bilgiler elde edilir. Muayene ve test sonucu normalse başka bir işlem yapılmaz ve bir sene sonra prostat muayenesi tekrarlanır. Bir anormallik varsa başka incelemeler de yapılır.

 

PROSTAT KANSERİ TANISI NASIL KONUR?

Prostat muayenesi veya PSA testinde bir anormallik varsa hekim, ultrasonografi eşliğinde biyopsi yapmak isteyebilir. Bu işlemde ultrason ile prostatta kanserli olabilecek bir dokunun varlığı araştırılır ve küçük bir iğne ile prostattan doku örnekleri alınır. Daha sonra bu örnekler incelenme amacıyla patoloji laboratuarına gönderilir. Hekim gerekli görürüse farklı testler ve görüntüleme yöntemleri ile inceleme yapabilir.

 

PROSTAT KANSERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

PROSTAT KANSERİ ERKEN DÖNEMDE TEŞHİS KONULDUĞUNDA KOLAYLIKLA KONTROL ALTINA ALINABİLEN BİR KANSER TÜRÜDÜR. Tedavide hekimin değerlendirmesine göre cerrahi yöntemler, hormon tedavisi, radyoterapi ve kemoterapi kullanılabilir. Prostat kanseri saptandığı takdirde üroloji ve onkoloji uzmanları tedavinizde size yardımcı olacaktır.

HER YIL YAPTIRACAĞINIZ DÜZENLİ KONTROLLERİN PROSTAT KANSERİNİN ERKEN TANISI VE TEDAVİSİ İÇİN ÖNEMLİ OLDUĞUNU UNUMAYINIZ.